Zdravé saunování

Sauna Gotland

Sauna = prudké střídání tepla a chladu pomáhá

Když se řekne sauna, spoustu z nás napadne Finsko. Tradiční finská sauna má dokonce své místo na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Finové saunování milují – podle některých zdrojů připadá na zhruba 5,5 milionů obyvatel skoro 3,5 milionů saun.

Pro Finy je saunování rituálem, který provádí několikrát týdně. Tradiční finskou saunu ale určitě najdete i ve svém městě na veřejném bazéně. Princip spočívá na působení vysoké teploty (okolo 90 °C) na organismus. Vlivem tepla se začne naše tělo velmi potit, rozšíří se nám cévy – dojde k rychlejšímu prokrvení celého těla.

Sauna image 4

Sepsali jsme 6 důvodů, proč byste měli zkusit saunu i vy:

Forma relaxace – v sauně vás neruší mobilní telefon ani e-maily od kolegů. Stejně jako u cvičení i během saunování produkuje lidské tělo endorfiny, které zlepšují náladu a navozují příjemný pocit.
Uvolnění svalů – sportovci často zařazují saunu jako určitou formu regenerace, protože střídání tepla a chladu napomáhá k lepšímu prokrvení svalů.
Zmírňuje bolest kloubů – sauna pozitivně ovlivňuje nejenom svalovou soustavu, ale také prohřívá celý kosterní aparát.
Napomáhá k lepší pokožce – vlivem tepla pokožka snáze dýchá, pleť se lépe zbavuje odumřelých buněk.
Zlepšuje činnost srdce – pravidelný pobyt v sauně pozitivně ovlivňuje srdeční činnost. Finská studie dokonce zjistila, že čím častěji lidé chodili do sauny, tím menší u nich bylo riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby.
Napomáhá k lepší termoregulaci organismu – pobyt v sauně zvyšuje produkci potních žláz, které pak efektivněji pracují.

Sauna image

Co byste měli před saunou vědět aneb jak na „správné“ saunování

Se saunováním je to jako se sportovním tréninkem – klíč úspěchu stojí na pravidelnosti. Zařaďte pobyt v sauně klidně jednou do týdne. Berte to jako investici do svého fyzického i psychického zdraví. Veřejné sauny bývají plné především během zimy, ale do sauny můžete bez obav chodit po celý rok – sauna nepatří mezi sezónní záležitosti.


A jak na samotnou činnost saunování?

Vyhraďte si na saunování čas – celý saunový ceremoniál vám může zabrat až 2 hodiny. V den sauny dbejte na pitný režim a nejezte ani těžká jídla. Plavky (ani šperky nebo hodinky) do sauny nepatří. Před vstupem dostanete plátěné prostěradlo, do kterého se můžete (ale také nemusíte) zabalit. Nezapomeňte se také osprchovat a pořádně utřít.

Milovníci sauny pak doporučují opakovat proces prohřátí v sauně (zhruba 8-15 minut) a následné zchlazení 3× až 4× během jedné návštěvy. Po každém ochlazení si dejte krátký odpočinek na lehátku v přilehlé relaxační místnosti.

Každý jsme ale individuální jedinec, poslouchejte tělo a řiďte se spíše svými pocity. Netrhejte v saunování rekordy, pokud cítíte, že už horko déle nezvládnete. Mějte na paměti staré známé pořekadlo: Méně je někdy více.

Sauna image

Kontaktujte nás online